X LO

UWAGA! WSZYSTKIE NOWE INFORMACJE BĘDĄ ZAMIESZCZANE NA STRONIE X LO

Kreatywna Edukacja

Gimnazjum nr 25 w Gdańsku jest szkołą kreatywnych umysłów, która wspiera w rozwoju i wychowuje do szczęścia.

Więcej..

Doradztwo zawodowe

W Gimnazjum nr 25 w Gdańsku zajęcia doradztwa zawodowego odbywają się na każdym poziomie kształcenia to znaczy w klasach piewszych, drugich i trzecich.

Więcej..

Współpraca z UE

W Gimnazjum nr 25 w Gdańsku realizowane są międzynarodowe projekty w ramach europejskiego programu Erasmus+ oraz eTwinning.

Więcej..

WSPÓŁPRACA Z UNIĄ EUROPEJSKĄKoordynator projektu - Katarzyna Słaba
+48 58 341 4915
k.slaba.gim25@onet.eu


KULTURKIOSK - WIELKIE MUZEA W WIELKICH MIASTACH

Cele projektu:

 • zdobywanie kompetencji edukacyjnych w zakresie poznawania nowoczesnych technologii komputerowych,
 • doskonalenie umiejętności językowych (język niemiecki oraz język angielski),
 • poznawanie zróżnicowanych kultur europejskich,
 • wszechstronny rozwój kreatywności uczniów,
 • udział w artystycznych warsztatach (fotografia i inne), lekcjach muzealnych (lekcje dotyczące nauki języków, lekcje biologii, historii, fizyki, geografii i inne).

Zadania w projekcie:

 • Stosowanie nowoczesnych technologii komputerowych
 • przygotowanie programu artystycznego dla gości z krajów partnerskich (planowana wizyta krajów partnerskich październik 2015 r.),
 • przygotowanie kreatywnego programu towarzyszącego podczas realizacji projektu w Gdańsku,
 • lekcje pokazowe podczas wizyty partnerskiej w języku angielskim z zastosowaniem nowoczesnych technologii komputerowych,
 • współpraca z mediami,
 • współpraca z środowiskami lokalnymi,
 • popularyzacja projektu,
 • testowanie nowoczesnych technologii komputerowych i ich możliwości wykorzystania w połączeniu z lekcjami muzealnymi,
 • lekcje muzealne(z wykorzystaniem muzeum).

 


 • Katarzyna Słaba
 • 24/05/2017

EUROPEJSKI DZIEŃ PROJEKTÓW22.05.2017 odbył się Europejski Dzień Projektów w Berlinie. Projekt Kulturkiosk, w którym uczestniczy Gimnazjum 25 został wyróżniony wizytą Angeli Merkel w szkole partnerskiej w Berlinie.
To ogromny sukces dla koordynatorów projektu jak również dla uczestniczącej w nim młodzieży z Niemiec, Polski, Grecji, Węgier, Włoch, Austrii i Finlandii!!!

Koordynator projektu
Katarzyna Słaba
 • Katarzyna Słaba
 • 12/04/2017

PROJEKT ERASMUS PLUS - KULTURKIOSKW dniach 27.04.2017 do 03.05.2017 grupa uczniów z klas III: Marta Kodlewicz, Krysia Perkowska, Julia Tubis, Wojtek Mazur, Wojtek Drewski oraz Bartek Otolski będzie uczestniczyć w wyjeżdzie projektowym Erasmus + Kulturkiosk do Helsinek.
Będzie to ostatni wyjazd projektowy dotyczący projektu Kulturkiosk - wielkie muzea w wielkich miastach. Projekt ten rozpoczął się w roku 2014 i trwał trzy lata.

Katarzyna Słaba
Koordynator projektu

 • Katarzyna Słaba
 • 27/03/2017

ERASMUS+ KULTURKIOSK W BERLINIEERASMUS+ KULTURKIOSK W BERLINIE

Berlin Erasmus+ 2017 Kurt - Tucholsky - Oberschule 07.03.2017 - 13.03.2017

W dniach 7-13.03.2017 wzięłyśmy udział w wyjeździe do stolicy Niemiec - Berlina. Podróż była częścią niemieckojęzycznego projektu Kulturkiosk Erasmus+ 2014/17. Uczestniczyła w nim młodzież z siedmiu krajów: Polski, Włoch, Niemiec, Węgier, Finlandii, Grecji oraz Austrii.

07.03
Nasza grupa składała się z siedmiu osób: nauczycieli - pani Katarzyny Słabej i pani Sylwii Kotowicz oraz nas, czyli pięciu uczennic gimnazjum. O siódmej rano spotkałyśmy się na peronie dworca w Gdańsku Wrzeszczu i wyruszyliśmy! Sześć godzin później dotarłyśmy do Berlina, gdzie bardzo serdecznie przywitały nas rodziny, u których mieliśmy gościć. Reszta tego dnia była wolna, więc wykorzystałyśmy ten czas na spacer po mieście w towarzystwie naszych gospodarzy.

08.03
W środę o dziewiątej rano spotkaliśmy się wszyscy w szkole. Prezentacje krajów rozpoczęło krótkie przedstawienie zorganizowane przez tamtejszych uczniów. Po obejrzeniu występów mieliśmy trochę czasu, żeby ze wszystkimi porozmawiać. Następnie podzielono nas na grupy i graliśmy w różne gry integracyjne. Po bliższym poznaniu nastąpiła przerwa na obiad. Zamówiono dla nas pizzę! Gdy wszyscy już zjedli i odpoczęli, pojechaliśmy autokarem zwiedzać miasto. Wieczór spędziłyśmy w domach naszych gospodarzy.

09.03
Następnego dnia zwiedzaliśmy berlińską wieżę telewizyjną. Po dość długiej wizycie i podziwianiu przepięknych widoków ze szczytu budowli podzieliliśmy się na grupy muzealne. Udaliśmy się do trzech obiektów: Muzeum Gier Komputerowych, Menschen Museum oraz Muzeum Żydowskiego, gdzie wykonywaliśmy różne zadania. Po zwiedzaniu mieliśmy czas wolny.

10.03
Cały piątkowy dzień spędziliśmy w Ratuszu. Od rana pracowaliśmy nad projektami. Poczęstowano nas przekąskami i obiadem. Pod koniec naszej wizyty zostaliśmy oprowadzeni po budynku. Ostatnią atrakcją tego dnia było spotkanie z przedstawicielem władz miasta, z którym to siedmiu uczniów (po jednym z każdego kraju) miało szansę porozmawiać.

11.03
Sobota była jednym z najciekawszych dni, ponieważ od rana uczniowie przygotowywali tradycyjne dania ze swoich krajów. Większość dnia przeminęła w kuchni. Usmażyłyśmy kotlety mielone, które podobno wszystkim bardzo smakowały. Na koniec każda z grup musiała zaprezentować pracę z muzeum. Szkolny chór pożegnał nas bardzo uroczyście, śpiewając piosenki w różnych językach, w tym również po polsku. Po tym wszystkim czekało nas jeszcze nocne zwiedzanie Muzeum Historii Naturalnej. Wszyscy świetnie się bawiliśmy.

12.03
Był to nasz ostatni dzień. Spędziliśmy go bardzo przyjemnie w towarzystwie goszczących nas rodzin. Wieczorem wszyscy uczestnicy poszli wspólnie na pizzę.

13.03
Nasz pociąg odjeżdżał ze stacji o 14:37, dlatego na peronie spotkałyśmy się o 14:00. Polska jako jedyna wróciła do domu w poniedziałek, ponieważ loty powrotne innych krajów zostały opóźnione o jeden dzień. W pociągu bawiłyśmy się świetnie. O 20:30 wysiadłyśmy na dworcu w Gdańsku, skąd odebrali nas rodzice i znajomi.

Erasmus+ Berlin - opinie

Konstancja Janiak
I am very happy that i participated in this project. I met many amazing people from different countries. I've seen how German families live and what they do in their free time.If there would be a chance, I would definitely go again.

Natalia Surus
I really enjoyed this project. it was a good opportunity to practice my english, learn something about German culture and first and foremost to meet new great people. If there would be a chance, I would love to go there again.

Nikola Zarzycka
I really enjoyed this trip. The opportunity the project gave me was amazing! I've met many wonderful people, made friends with some of them, visited another country and could see the customs and traditions of Germans. I would love to take part in this kind of project again!

Zuzia Szałkowska
I'm really glad that I took part in this project, which was such an amazing experience. I met many awesome people, learned about German culture and practiced my English. I would love to go there again!

Iga Maśniak
It was such an exciting experience for me. I have met many interesting people and spend wonderful time here.
 • Katarzyna Słaba
 • 01/02/2017

PROJEKT ERASMUS PLUS - KULTURKIOSKW dniach 07.03.2017 -13.03.2017 uczniowie naszej szkoły Konstancja Janiak, Natalia Surus, Nikola Zarzycka, Zuzia Szałkowska i Iga Maśniak wezmą udział w projekcie Erasmus + Kulturkiosk "Wielkie muzea w wielkich miastach".
Tym razem będziemy pracować w muzeach w Berlinie !!!!
Z pewnością, jak zwykle będą niezapomniane wrażenia z tygodnia współpracy z uczniami z Niemiec, Austrii, Węgier, Finlandii, Włoch i Grecji!!!!!
Przygotowania do wyjazdu, tworzenie prezentacji oraz programu artystycznego na otwarcie projektu ruszają pełną parą !!!!

Katarzyna Słaba
Koordynator projektu

 • Katarzyna Słaba
 • 30/01/2017

KULTURKIOSK - PLAYLISTA 8 FILMÓW


 • Katarzyna Słaba
 • 30/01/2017

NEAPOL ERASMUS+ 2016 LICEO GIUSEPPE MAZZINI 04.11.2016 - 10.11.2016 REALIZACJA PROJEKTU ERASMUS PLUS- KULTURKIOSKW dniach 04.11.2016 - 10.11.2016 wzięłyśmy udział w wyjeździe do Neapolu do Włoch.Wyjazd ten był częścią niemieckojęzycznego projektu Kulturkiosk Erasmus+ 2014/17. Brała w w nim udział młodzież z siedmiu krajów: Polska, Włochy, Węgry, Grecja, Finlandia, Austria oraz Niemcy.

04.11
Z Polski pojechałyśmy w piątkę pod opieką dwóch pań nauczycielek, Katarzyny Słabej oraz Sylwii Kotowicz. Na lotnisku w Gdańsku musiałyśmy być już o 4:45 !!! Wylądowałyśmy w Monachium o 7:55, gdzie miałyśmy przesiadkę i stamtąd poleciałyśmy do Neapolu. Na miejscu czekały na nas rodziny goszczące. Tego samego dnia musiałyśmy pojechać do Liceum Mazzini, gdzie pisałyśmy konkurs kuratoryjny z języka angielskiego. Wieczorem mieliśmy okazję lepiej poznać naszych przyjaciół z pozostałych krajów i gospodarzy.

05.11
Następnego dnia od 9 rano rozpoczęliśmy pracę nad projektem. Każdy kraj dostał powitalny upominek i przedstawił prezentację swojej szkoły. Po krótkiej przerwie, zaprezentowano nam jak używać narzędzi do tworzenia późniejszych projektów, a na koniec zabrano nas na wycieczkę po mieście autobusem firmy ”CitySightseeing Napoli”. Około godziny 16:30 zakończyliśmy pracę i wróciliśmy do domów.

06.11
Niedzielę każdy z uczestników spędził, ze swoją rodziną goszczącą. Wieczorem nasi włoscy przyjaciele zabrali nas na kręgle i na pizzę, a dla nauczycieli była zorganizowana wycieczka do wulkanu Solfatara.

07.11
W poniedziałek pracowaliśmy w dwóch muzeach, Archeologicznym oraz Paleontologicznym. Tam na początku zostaliśmy oprowadzeni przez przewodnika i potem zaczęliśmy pracę nad projektem. Po obiedzie, pysznej włoskiej pizzy, pracowaliśmy jeszcze przez chwilę w muzeach po czym wróciliśmy do szkoły żeby zająć się materiałami zebranymi w muzeach. O godzinie 17:00 zostaliśmy wypuszczeni do domów. Tradycyjnie jak każdego wieczoru spotkaliśmy się z naszymi przyjaciółmi w kawiarni Cup Cap’s.

08.11
Zaczęliśmy dzień o godzinie 9:00 grą miejską. Podzieleni na zespoły, biegaliśmy i szukaliśmy różnych miejsc w mieście, a na koniec została ogłoszona grupa zwycięzców. O 11:00 poszliśmy odwiedzić Ratusz i odbyło się uroczyste spotkanie z Burmistrzem Neapolu. Na pamiątkę spotkania każdy dostał medal, po czym wróciliśmy do szkoły. Po krótkiej przerwie na jedzenie, wszyscy poszli pracować nad projektami. O 17:00 skończyliśmy pracę ,później rozeszliśmy się do domów.

09.11
Następnego dnia pojechaliśmy na wycieczkę do Pompeii. Tam podzieleni na grupy angielską i niemiecką udaliśmy się na zwiedzanie. Po obejrzeniu miasta i zrobieniu zdjęć, wróciliśmy do szkoły. Po obiedzie, w klasach każda grupa muzealna, kończyła swój projekt. O 17:00 rozpoczęło się pożegnanie. Usłyszeliśmy występ włoskiej śpiewaczki, a na koniec wszyscy razem radośnie zatańczyliśmy Zorbę. Wieczorem spotkaliśmy się ostatni raz w naszym gronie.

10.11
Od samego rana uczestnicy projektu wylatywali do swoich krajów, nasz lot był o 12.15.Po przesiadce w Monachium, w Gdańsku byłyśmy o 16:20, gdzie z lotniska każdy został odebrany przez rodzinę.


 • Katarzyna Słaba
 • 30/01/2017

REALIZACJA PROJEKTU KULTURKIOSK W PATRAS 05.03.2016 – 12.03.201605.05.2016
Nasza podróż zaczęła się już po godzinie 4 rano, kiedy to zebraliśmy się na lotnisku. Dotarliśmy do Aten popołudniu i od razu pomaszerowaliśmy zwiedzać. Zobaczyliśmy prawdziwe życie mieszkańców tego miasta, skosztowaliśmy specjałów kuchni Greckiej (takich jak Musaka, Tzatziki, Souvlaki), a także podziwialiśmy piękną panoramę.

06.05.2016
Rano udaliśmy się do Akropolu, gdzie zobaczyliśmy monumenty, które wzniesiono wiele lat temu i które dotychczas mogliśmy podziwiać tylko w książkach. Następnie przejechaliśmy przez wiele Ateńskich ulic busem turystycznym. Niestety nie mogliśmy wszędzie wjechać, z powodu trwających strajków. Po jakimś czasie spotkaliśmy się z pozostałymi uczestnikami projektu z 6 państw (Austria, Finlandia, Niemcy, Węgry, Włochy, i my – Polska), aby wyruszyć autokarem do Patras (miejsca, gdzie naprawdę wszystko się zaczynało). W czasie naszej 5 godzinnej podróży mieliśmy okazje się poznać i już nawiązać pierwsze znajomości.

07.05.2016
Następnego dnia pełni energii ruszyliśmy do szkoły, gdzie zaczęliśmy od zabaw integracyjnych, a potem podzieleni na 3 grupy ruszyliśmy do muzeów. Dzień zakończyła gra miejska na starym mieście.

08.05.2016
Ten dzień był dniem rodzinnym, co oznacza, że każdy spędzał go ze swoją rodziną. Najbardziej popularnym punktem tego dnia była Olimpia, jednak wiele osób zdecydowało się również na inne miasta czy też plaże.

09.05.2016
W poniedziałek zaczęliśmy dzień od prezentacji krajów, gdzie m. in.: Włosi nam zatańczyli, Węgrzy rozbawili nas swoim filmikiem, Finlandczycy nauczyli piosenki o „Muminkach”, Niemcy zaprezentowali swoją szkołę, Austriacy pokazali swoje miasto, Grecy zaśpiewali chórem, a my zatańczyliśmy do piosenki „Hej sokoły!”. Po zabawie przyszedł czas na prace – i tak ruszyliśmy tworzyć nasze projekty o muzeach.

10.05.2016
Rano mieliśmy spotkanie z burmistrzem Patras. Po czym przyjechawszy do szkoły, dokończyliśmy nasze projekty i zaprezentowaliśmy je pozostałym uczestnikom.

11.05.2016
Środa była dniem pełnym zwiedzania. Wszystko się zaczęło od przepłynięcia promem wzdłuż słynnego mostu, łączącego Poloponez z resztą Grecji. Następnie wsiadłwszy do autokaru pojechaliśmy do Nafpaktos, gdzie zjedliśmy obfity obiad grecki. Krótko po tym pojechaliśmy dalej do kolejnego miasta – Mesolonghi (dowiedzieliśmy się tam o wydarzeniach z przeszłości tego miasta, a także podziwialiśmy w Ratuszu obrazy m. in. upamiętniające tamte wydarzenia). Wieczorem odbyło się pożegnanie. W tym ostatnich chwilach, wspólnie graliśmy w siatkówkę, śpiewaliśmy, jedliśmy i rozmawialiśmy. Jednak, gdy już musieliśmy się rozchodzić, emocje dały o sobie znać – było wiele łez i uścisków.

12.05.2016
Był to dzień naszego wyjazdu, jednak przed wylotem zdążyliśmy jeszcze zobaczyć piękny kanał Koryncki.

Niewątpliwie ten wyjazd należy do jednych z najlepszych, jakie odbyliśmy w swoim życiu! Poznaliśmy wiele osób, z którymi codziennie, po zajęciach miło spędzaliśmy czas i z którymi nadal utrzymujemy kontakt. Zobaczyliśmy i doświadczyliśmy codziennego greckiego życia, a także nabyliśmy nowe umiejętności. Ponadto przez cały ten czas pogoda nam dopisywała. Z pewnością jeszcze nie raz będziemy wracać wspomnieniami do tych wyjątkowych dni …


 • Katarzyna Słaba
 • 30/01/2017

SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI PROJEKTU KULTURKIOSK W BUDAPESZCIE 03.03.2016-09.03.2016Gdy w końcu nadszedł dzień wyjazdu wszyscy czuliśmy podekscytowanie na myśl, że lecimy do innego kraju na tydzień. Po przyjeździe na lotnisko nauczycielki przywitały się z nami i wspólnie poszliśmy nadać nasze bagaże. Po przejściu przez bramki ruszyliśmy prosto do naszego wejście na samolotu przy którym czekaliśmy około 20 minut. Na pokładzie samolotu nie pozostawało nam nic innego jak czekać na wylot. Gdy przylecieliśmy na lotnisko w Warszawie okazało się, że brakuje bagażu naszej nauczycielki jednak na szczęście sprawa się wyjaśniła i wszyscy już mieliśmy nasze rzeczy. Lotnisko przez następne 3 godziny stało się naszym miejscem gdzie dopracowywaliśmy wszystko co mieliśmy przedstawić innym krajom. Następnie pojechaliśmy metrem do centrum handlowego ,,Złote Tarasy” gdzie spędziliśmy kolejne 2 godziny na rozglądaniu się po sklepach i przy okazji zjedzenie czegoś. Gdy o umówionej godzinie spotkaliśmy się na miejscu razem pojechaliśmy na lotnisko gdzie czekaliśmy już na samolot.
Podczas drogi do Budapesztu rozmyślaliśmy jak będzie wyglądać nasze pierwsze spotkanie z rodzinami goszczącymi. W chwili dotknięcia przez samolot ziemi emocje sięgały zenitu i stres ogarniał nas coraz bardziej. Gdy po raz pierwszy zobaczyliśmy nasze osoby goszczące stwierdziliśmy, że ich wygląd nieco odbiega od zdjęć, które nam wcześniej przesłali. Pierwsze rozmowy były trochę trudne, jednak z czasem rozmawialiśmy z coraz większą swobodą. Po przyjeździe do naszych tymczasowych domów i zapoznaniu się z nimi poszliśmy spać, ponieważ dzień był bardzo intensywny. Następnego dnia ustaliliśmy, że idziemy wszyscy razem spotykamy się w szkole po czym przyszła tylko moja koleżanka i ja. Jako, że lekcje w większości były po węgiersku nic na nich nie robiliśmy. Jednak na przerwach miałem czas żeby wymienić się wydarzeniami z lekcji. Po skończonych lekcjach poszliśmy razem do centrum miasta, gdzie mogliśmy się nieco lepiej poznać.
Następnego dnia był oficjalny początek projektu, gdzie wszystkie kraje prezentowały swoje wcześniej przygotowane prezentacje. Miłą niespodzianką była obecność niektórym osób, które były wcześniej u nas w Gdańsku. Zostaliśmy podzieleni na dwie grupy które miały iść do dwóch różnych muzeum. Oprócz tego zostaliśmy podzieleni jeszcze na mniejsze 5 osobowe grupy w których mieliśmy robić nasze projekty. Niestety nie mogliśmy być w grupie z osobą z tego samego kraju. W końcu wyruszyliśmy do Muzeum Etnograficznego, gdy druga grupa w tym czasie zwiedzała miasto. Po wyjściu z muzeum razem z grupą Polaków i osób innych krajów poszliśmy zwiedzać miasto nocą. Następnego dnia grupa z muzeum etnograficznego (w, której byłem) jechała zwiedzać miasto, a druga grupa tym razem do muzeum Vasarely. Gdy objechaliśmy ważniejsze zabytki miasta wróciliśmy do naszych domów.
Następnego dnia był tak zwany dzień z rodziną, dlatego umówiłem się z moi kolegą i koleżanką do zoo. Po obejściu zoo i zjedzeniu langosza (placek gotowany w głębokim tłuszczu ze śmietaną i serem) wróciliśmy do domów naszych rodzin goszczących gdzie dalej oni nam organizowali czas.
Kolejnego dnia wszyscy pojechaliśmy zwiedzać zabytkowy węgierski parlament. Po parlamencie pojechaliśmy do muzeum gdzie mieliśmy warsztaty z malarstwa.
Ostatniego dnia było oficjalne zakończenie projektu tańczyliśmy różne tradycyjne węgierskie tańce (jak mniemam) ,a oprócz tego kończyliśmy nasze muzealne projekty. Po zakończeniu razem z grupą osób z innych krajów poszliśmy do baru sushi (gdzie byłem jedynym Polakiem). Gdy wszyscy skończyli jeść pojechaliśmy razem do tamtejszego centrum handlowego.
Dzień wyjazdu dla niektórych z nas był ciężkim przeżyciem, ponieważ poniekąd zżyliśmy się z tamtejszymi osobami jednak kiedyś trzeba było wyjechać. Po pożegnaniu się z rodzinami goszczącymi odprawiliśmy się i ruszyliśmy w drogę powrotną najpierw do Warszawy, a potem do Gdańska. Ogółem wyjazd uważam za świetny, oby było więcej tego typu projektów w przyszłości.


 • Katarzyna Słaba
 • 30/01/2017

PROGRAMM GDAŃSK 01.10-07.10.2015

Czytaj więcej
 • Cecylia Gala
 • 22/04/2016
 • Katarzyna Słaba
 • 31/03/2016

SPOTKANIE PROJEKTOWE W BUDAPESZCIEGdy w końcu nadszedł dzień wyjazdu wszyscy czuliśmy podekscytowanie na myśl, że lecimy do innego kraju na tydzień.
Po przyjeździe na lotnisko nauczycielki przywitały się z nami i wspólnie poszliśmy nadać nasze bagaże. Po przejściu przez bramki ruszyliśmy prosto do naszego wejścia na samolotu.
Na pokładzie samolotu nie pozostawało nam nic innego jak czekać na wylot. Gdy przylecieliśmy na lotnisko w Warszawie okazało się, że brakuje bagażu naszej nauczycielki jednak na szczęście sprawa się wyjaśniła i wszyscy już mieliśmy nasze rzeczy.
Lotnisko przez następne 3 godziny stało się naszym miejscem gdzie dopracowywaliśmy wszystko co mieliśmy przedstawić innym krajom. Podczas lotu do Budapesztu rozmyślaliśmy jak będzie wyglądać nasze pierwsze spotkanie z rodzinami goszczącymi. W chwili dotknięcia przez samolot ziemi emocje sięgały zenitu i stres ogarniał nas coraz bardziej.
Gdy po raz pierwszy zobaczyliśmy nasze osoby goszczące stwierdziliśmy, że ich wygląd nieco odbiega od zdjęć na których byli. Pierwsze wymiany zdań ciężko szły jednak z czasem robiliśmy to z coraz większą swobodą. Po przyjeździe do naszych tymczasowych domów i zapoznaniu się z nimi poszliśmy spać, ponieważ dzień był bardzo intensywny.
Następnego dnia 04 marca był oficjalny początek projektu, gdzie wszystkie kraje prezentowały swoje wcześniej przygotowane prezentacje. Miłą niespodzianką była obecność niektórym osób, które były wcześniej u nas w Gdańsku.

Czytaj więcej

 • Katarzyna Słaba
 • 29/03/2016

ERASMUS PLUS W GDAŃSKU W DNIACH 01.10-07.10.2015Aby jak najefektywniej wykorzystać cenny czas trwania projektu, już 02 października pierwszego dnia zaczęliśmy ciężką pracę. Po oficjalnym rozpoczęciu projektu i zjedzeniu obiadu udaliśmy się do sal lekcyjnych na wykłady, podczas których nauczyciele udzielali nam po angielsku i po niemiecku cennych rad dotyczących tworzenia interaktywnego przewodnika po muzeach.

Poznaliśmy ogólny zarys pracy do wykonania i efektu końcowego. W każdym wykładzie uczestniczył min. jeden nauczyciel z każdego kraju. Gdy otrzymaliśmy już wszystkie niezbędne informacje podzieliliśmy się na grupy i oprowadziliśmy Gości po naszej szkole.

Kolejnego dnia, czyli w sobotę 3 października również ciężko pracowaliśmy. Zaczęliśmy naszą pracę od godziny 8:30. Zostaliśmy podzieleni na 2 grupy, pierwsza z nich pracowała w Centrum Hewelianum, a druga część spędziła dzień w Naukowym Centrum Morskim. Następnie w tych grupach co dzień poprzednio zaczęliśmy pracę. Polegała ona na zwiedzaniu, fotografowaniu i kręceniu najciekawszych według nas obiektów. W ten sposób spędziliśmy czas do 12. Potem godzinka przerwy na mały lunch i z powrotem do pracy. O godzinie 16:45 zakończyliśmy robienie projektów na temat najciekawszych miejsc w muzeach i mieliśmy czas wolny.

W niedzielę 4 października mieliśmy tzw. "Dzień rodzinny". To znaczy, że cały ten dzień był do naszej dyspozycji. Mogliśmy swoim partnerom pokazać co tylko chcieliśmy. Większość osób zdecydowała się na Sopot czy ZOO w Oliwie, ale również nie zabrakło takich wycieczek jak na Hel, do Gdyni, do Parku Oliwskiego... i wiele innych.

Czytaj więcej

 • K.Słaba
 • 06/09/2015

RODZINY GOSZCZĄCE UCZESTNIKÓW PROJEKTU ERASMUS+ W GDAŃSKU w dniach 01.10-07.10.205Serdecznie zapraszam Rodziców, którzy będą gościć uczniów z krajów partnerskich na bardzo ważne!!!! spotkanie informacyjne w dniu 11 września o godzinie 17 w sali nr 5.

Katarzyna Słaba
koordynator projektu Erasmus+

 • M.Solowska
 • 14/06/2015Erasmus+ Kulturkiosk Muzea Gdańsk

 • K.Słaba
 • 30/05/2015Wynik prac uczniów w ramach projektu Erazmus+ przedstawiającego muzea gdańskie. Wersja językowa niemiecka.

 • K.Słaba
 • 21/05/2015

DEBATA „jEsTeM AKTYWNY ZAWODOWO I SPOŁECZNIE”

Dnia 5 maja 2015r. wybrani uczniowie Gimnazjum nr 25 w Gdańsku działający w ramach projektu Erasmus+ wraz z Panią Jolantą Bednarz i Panią Urszulą Kamińską wybrali się na debatę „jEsTeM aktywny zawodowo i społecznie”. Wydarzenie to odbyło się w ramach Europejskiego Tygodnia Młodzieży. Miejscem debaty była Filharmonia Bałtycka.
Po dojechaniu na miejsce, wpisaliśmy się na listę i otrzymaliśmy program spotkania oraz plakietki uczestnika i materiały edukacyjno-informacyjne Europejskiego Tygodnia Młodzieży.
O godz. 12.30 dziennikarz Marek Zając uroczyście rozpoczął debatę „jEsTeM aktywny zawodowo i społecznie”. Udział w niej wzięła m.in. była minister Edukacji – Katarzyna Hall. Młodzież mogła wysłuchać rad przedsiębiorców, polityków i ekspertów. Głównym tematem debaty była przyszłość i szansa młodzieży na rynku pracy.
Podczas spotkania poruszone zostały kwestie związane z prawidłowym CV oraz kompetencjami, jakie powinni posiadać zatrudniani do pracy absolwenci różnych szkół. Słuchacze mogli dowiedzieć się co zrobić i czym zaimponować przyszłym pracodawcom oraz w jakie akcje warto się zaangażować, aby jeszcze w trakcie nauki zdobyć doświadczenie zawodowe.
O godz.14.30 zostały wręczone nagrody laureatom konkursu Erasmus+ „Edukacja szkolna SElfie+”. Celem konkursu była promocja i wyróżnienie najciekawszych działań edukacyjnych i projektów.
Chwilę po godz.15.00 zakończyliśmy debatę. Udaliśmy się później na lunch w Salonie Gdańskim. Mogliśmy tam zjeść kanapki i poczęstować się ciastem, wodą, herbatą a nawet kawą. Po udanym posiłku wróciliśmy do domu. Uważam, że ta debata dała mi możliwość zagłębienia się bardziej w rynek pracy.
Mam nadzieję, że w przyszłości wykorzystam porady, które otrzymałam od uczestników dyskusji.
FRSE udostępniła materiały z debaty na stronie: http://erasmusplus.org.pl/debata-jestem-aktywny-zawodowo-i-spolecznie/ , do której odsyłamy wszystkich zainteresowanych swoją przyszłością zawodową.
Relacja Sandry,

Natalia Brząkowska, klasa 3a
Jolanta Bednarz, Urszula Kamińska
Katarzyna Słaba - koordynator projektu Erasmus+

 • K.Słaba
 • 14/05/2015

FILMOWANIE W EUROPEJSKIM CENTRUM SOLIDARNOŚCI14.05.2015 odbyło się kolejne spotkanie grupy biorącej udział w projekcie erasmus plus. Uczniowie klasy III e i III f Natalia Piotrowska, Julia Rutyna, Maciej Wróblewski,
Maciej Mielnikow i Alek Górnisiewicz pojechali do ECS, gdzie wykonywali zdjęcia oraz filmiki do spotu muzeów gdańskich. Było to ostatnie spotkanie muzealne, czekamy na spot filmowy z pięciu muzeów gdańskich.
Uczniowie z krajów partnerskich wybiorą dwa muzea, w których będziemy pracować w październiku.

Katarzyna Słaba - koordynator projektu Erasmus+
Piotr Pertkiewicz - zajęcia artystyczne Migawka

 • K.Słaba
 • 11/05/2015

FILMOWANIE W NARODOWYM MUZEUM MORSKIM07.05.2015 odbyło się kolejne filmowanie w muzeach gdańskich w ramach przygotowania spotu filmowego. Tym razem 13 uczniów naszego gimnazjum wybrało się do Narodowego Muzeum Morskiego gdzie w dwóch grupach filmowali atrakcje muzeum Żuraw i Ośrodka Kultury Morskiej. Ostatnie filmowanie odbędzie się w czwartek 14.05 w Europejskim Centrum Solidarności.

Katarzyna Słaba - koordynator projektu Erasmus+
Piotr Pertkiewicz - zajęcia artystyczne Migawka

 • K.Słaba
 • 11/05/2015

SZKOLNY KONKURS NA WYKONANIE PROJEKTU LOGA projektu KULTURKIOSK - WIELKIE MUZEA W WIELKICH MIASTACHOgłaszam konkurs na wykonanie projektu loga dla projektu erasmus plus , w którym bierze udział nasze gimnazjum. Logo powinno zawierać symbol projektu (widoczny po prawej stronie), nazwę erasmus plus oraz powinno być wykonane głównie w kolorach czerwonym i czarnym.
W konkursie tym biorą udział uczniowie ze wszystkich sześciu krajów partnerskich. Spośród wybranych najlepszych projektów z poszczególnych krajów zostanie wyłoniony zwycięzca. Nagrodą ,będzie wyjazd do Berlina z grupą realizująca projekt.
Prace konkursowe proszę dostarczać do 30 maja 2015. Zapraszam do udziału w konkursie uczniów klas I i II.

 • K.Słaba
 • 24/04/2015

FILMOWANIE W MUZEUM BURSZTYNU23.04.2015 odbyło się spotkanie grupy erasmusa plus w kolejnym gdańskim muzeum. Tym razem uczennice Natalia Surus, Julia Korcz oraz uczniowie Damian Kurgan i Mark Kauder odwiedzili Muzeum Bursztynu w Gdańsku. Dzięki bardzo życzliwemu przyjęciu przez panią Jolantę Chomko uczniowie poznawali sekrety tego pięknego muzeum.
Filmowany był spot, który wejdzie w skład prezentacji o naszych muzeach, w których będziemy pracować w październiku 2015. Następne filmowanie w Narodowym Muzeum Morskim 07.05.2015.


Katarzyna Słaba - koordynator projektu Erasmus+
Piotr Pertkiewicz - zajęcia artystyczne Migawka

 • U.Kamińska
 • 22/04/2015

DZIEŃ W PRACY RODZICÓW - POZNAJEMY RÓŻNE ZAWODY

INFORMACJA DLA RODZICÓW

W dniu 21 kwietnia 2015 r. projekt edukacyjny z zakresu doradztwa zawodowego „DZIEŃ W PRACY RODZICÓW - POZNAJEMY RÓŻNE ZAWODY”, który będzie realizowany w Gimnazjum nr 25 w piątek 24 kwietnia 2015 r. został objęty patronatem Europejskiego Tygodnia Młodzieży!
W związku z powyższym dokumenty dotyczące realizacji projektu, czyli Karta Pracy i Ankieta, są od dnia dzisiejszego sygnowane logotypem oraz adresem internetowym ETM i FRSE (Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, realizującej program Erasmus+).
Dodatkowym zadaniem dla uczniów w ramach projektu jest zrobienie i przesłanie na adres mailowy nauczyciela WOS (jola.foto@wp.pl) podpisanego klasą, imieniem i nazwiskiem oraz opisanego zdjęcia z miejsca pracy, o ile nie jest to niezgodne z polityką prywatności zakładu pracy rodzica.
Najciekawsze zdjęcia zostaną nagrodzone oraz umieszczone w relacji z realizacji projektu na stronie szkoły oraz ETM. Zapraszamy do współpracy i aktywnego udziału w projekcie!!!

doradca zawodowy - Urszula Kamińska, nauczyciel WOS - Jolanta Bednarz
Katarzyna Słaba - koordynator projektu Erasmus+
Załączniki: Karta pracy 1, Ankieta 1
 • K.Słaba
 • 21/04/2015

KONKURS SELFIEPLUSGimnazjum 25 bierze udział w konkursie relacji z działań w projektach erasmus plus! Wyniki będą ogłoszone 05.05.2015 podczas debaty młodzieży w Filharmonii na Ołowiance
w Gdańsku. Tam też BĘDZIE młodzież i nauczyciele naszego Gimnazjum !!!!
http://selfieplus.erasmusplus.org.pl/wielkie-muzea-w-wielkich-miastach-kulturkiosk-2/

 • K.Słaba
 • 17/04/2015

FILMOWANIE W HEWELIANUMPrzygotowania do realizacji projektu erasmusa plus Kulturkiosk – Wielkie muzea w wielkich miastach -w naszym Gimnazjum rozpoczęło się 16.04.2015 przygotowaniem spotu filmowego z wybranych muzeów w Gdańsku. Dzięki bardzo życzliwemu przyjęciu w Hewelianum uczniowie Marek Kauder ,Marek Lipka, Marcin Wawryn, Julia Reichel, Anna Węgrzyn,Wiktoria Wiśniewska i Damian Kurgan wykonywali prace związane z promocją tej instytucji przy wyborze muzeów przez wszystkich uczestników w których odbędą się główne działania projektowe w październiku 2015. Następne spotkanie odbędzie się 23.04. w Muzeum Bursztynu w Gdańsku.

 • K.Słaba
 • 14/04/2015

ERASMUS+ W GIMNAZJUM NR 25
Rodziny goszczące zagranicznych uczniów podczas realizacji projektu w PolsceSzanowni Rodzice uczniów Gimnazjum nr 25
W dniach 01.10- 07.10.2015 będziemy w Gdańsku realizować edukacyjny projekt Kulturkiosk- Wielkie muzea w wielkich miastach. Będziemy gościć młodzież z Finlandii, Niemiec, Austrii, Węgier, Włoch i Grecji i w związku z tym poszukujemy Rodzin Goszczących dla 30 uczniów. Młodzież naszego Gimnazjum podczas wyjazdów zagranicznych przebywa u Rodzin Goszczących poznając styl życia i zwyczaje panujące w danym kraju.

Uczestnicząc w projekcie młodzież naszej szkoły podnosi swoje umiejętności językowe, uczestniczy w zajęciach projektowych , podnosi swoją wiedzę ogólną, zwiedza ciekawe kraje, miasta i zabytki. Zwracamy się z gorącą prośbą do Rodziców Gimnazjum nr 25 o uczestnictwo w projekcie jako Rodzina Goszcząca !

Liczymy na Państwa zaangażowanie w życie szkoły i wszechstronny rozwój naszych uczniów, czego dowiedli już Państwo niejednokrotnie!
Proszę zgłaszać swoją gotowość do wsparcia w naszych działaniach do koordynatora projektu Erasmus plus poprzez wychowawców klas lub bezpośrednio.
Katarzyna Słaba - koordynator projektu Erasmus+, Małgorzata Solowska

 • K.Słaba
 • 08/04/2015 1. Berlin -seminarium dla nauczycieli 17.11.2014-20.11.2015: https://www.youtube.com/watch?v=vTJakA8-z4k
 2. Patras -seminarium dla nauczycieli 20.01.2015-24.01.2015: https://www.youtube.com/watch?v=EArDLpG7oSM
 3. Interaktywny przewodnik po muzeach europejskich: http://www.interactive-museum.guide (Należy kliknąć na dole strony na flagę np. Polski - ukażą się dane szkół.)

 • K.Słaba
 • 07/04/2015

KULTURKIOSK- WIELKIE MUZEA W WIELKICH MIASTACH 2014-2017 - RELACJE Z WIZYTYW dniach 17.03.-23.03. pięcioro uczniów naszego gimnazjum – Natalia Piotrowska, Julia rutyna, Maciej Mielnikow, Maciej Wróblewski i Aleksander Górnisiewicz - pod opieką p. K. Słabej i K. Laskowskiej w ramach niemieckojęzycznego projektu Erasmus+ wyjechało do austriackiej miejscowości Graz. To właśnie w kraju Mozarta odbyło się pierwsze spotkanie uczniów i nauczycieli z siedmiu europejskich państw partnerskich: Polski, Niemiec, Austrii, Grecji, Włoch, Finlandii i Węgier.
W Graz zainicjowane zostały działania projektowe, w ramach których młodzież korzystając z nowoczesnych aplikacji, przygotuje informacje o znanych, europejskich muzeach.
Projekt „Wielkie Muzea Wielkich Miast” ma na celu spopularyzowanie wiedzy o instytucjach badających i dbających o obiekty posiadające wartość historyczną, kulturową czy artystyczną. Będąc w Graz międzynarodowa grupa uczniów przyjrzała się bliżej konstrukcji i sposobowi funkcjonowania muzeum sztuki współczesnej Kunsthaus, które już samo w sobie stanowi obiekt artystyczny. Przyglądali się również zbiorom w Zeugmuseum – muzeum dawnej broni, zbroi i rynsztunku. Nasi uczniowie mieli też możliwość uczestniczenia w lekcjach w austriackiej szkole Graz-Rein znajdującej się w budynku klasztornym. Mogli zaobserwować podobieństwa i różnice w systemie edukacji, ale i mentalności ludzi.
Oprócz pracy, która była przyjemnością i na pewno wzbogaciła umiejętności oraz wiedzę naszych milusińskich, uczniowie zapoznali się z historią Austrii, historią Graz. Wzięli również udział w wycieczce do jednego z piękniejszych europejskich miast – położonego nad Dunajem i będącego na liście światowego dziedzictwa UNESCO - Wiednia. Przebogata, eklektyczna przestrzeń miejska zachwyciła wszystkich.
Niemieckojęzyczny projekt Erasmus+ jest działalnością niosącą ze sobą same korzyści – od doskonalenia umiejętności lingwistycznych, przez nawiązywanie kontaktów interpersonalnych, poznawanie mentalności obcokrajowców, niezapomniane przeżycie estetyczne, po wzbogacenie warsztatu merytorycznego.
To nie koniec naszej przygody – w październiku to Gimnazjum nr 25 będzie gościć międzynarodową ekipę głodną nowych wrażeń i wiedzy o gdańskich muzeach.
Nie możemy się doczekać.
K.Laskowska

Relacja 2 z wizyty (.pdf)

 • K.Słaba
 • 16/03/2015

KULTURKIOSK - WIELKIE MUZEA W WIELKICH MIASTACH 2014-2017W ramach realizacji projektu Erasmus plus w dniach 17.03-23.2015 uczniowie naszej szkoły Julia Rutyna III f, Natalia Piotrowska III f, Maciej Wróblewski III f, Maciej Mielnikow III f oraz Aleksander Górnisiewicz III f wezmą udział w spotkaniu młodzieży z Austrii, Finlandii, Węgier, Grecji. Niemiec ,Włoch oraz Polski w Graz w Austrii.

W międzynarodowych zespołach uczniowie będą pracować w formie warsztatów, opracują tematyczne relacje z wybranych przez nich muzeach w Zeughaus (Zbrojowni) oraz Kunsthalle (Salon Sztuki). Mieszkając u rodzin goszczących poznają życie codzienne w Austrii , zwyczaje oraz typowe dla tego kraju kulinaria.

W ciągu tygodnia trwania projektu będą mieli możliwość doskonalenia umiejętności językowych w zakresie języka niemieckiego i angielskiego. W programie projektu jest też całodniowy wyjazd do Wiednia połączony ze zwiedzaniem miasta i odwiedzeniem wybranego muzeum.

Katarzyna Słaba - koordynator projektu Erasmus+
nauczyciel języka niemieckiegoOpiekun projektu - Agnieszka Loebl-Wysocka
+48 58 341 4915
a.loebl.gim25@onet.eu
clilheroes.institutelpalau.com


HEROES, CASTLES, LEGENDS and CLIL GAMIFICATION

Z przyjemnością pragniemy poinformować, iż po raz kolejny Gimnazjum nr 25 otrzymało grant na realizację projektu wielostronnego ERASMUS+ pt. "HEROES, CASTLES, LEGENDS and CLIL GAMIFICATION".
Głównym pomysłodawcą i koordynatorem jest szkoła hiszpańska, pozostałe instytucje to szkoły w krajach takich jak: Turcja, Włochy, Malta, Grecja.
Pierwszy wyjazd planowany jest na 13-17 marca 2017 (daty pobytu). Następnie w dniach 15-20 maja 2017 nasze Gimnazjum gościć będzie grupę młodzieży z wymienionych krajów.
Uczestnictwo w projekcie jest dobrowolne. Liczba uczestników wyjazdów jest ograniczona.
CELE projektu:
 • rozwój umiejętności porozumiewania się w języku angielskim
 • promowanie pracy zespołowej
 • poznanie zwyczajów i systemów edukacji w krajach partnerów
 • nabywanie nowych umiejętności informatycznych
 • wdrażanie elementów gamifikacji i CLIL w trakcie zadań projektowych
 • realizacja zaplanowanych działań interdyscyplinarnych z głównym naciskiem na język angielski,informatykę, historię i geografię
Kryteria wyboru uczestników wyjazdu

 

 • Agnieszka Loebl - Wysocka
 • 24/02/2017

MIĘDZYNARODOWE SPOTKANIE PROJEKTOWEW dniach 16-20 stycznia wicedyrektor Gimnazjum nr 25 Maria Kalużna oraz opiekun projektu Erasmus + 2016-18 p.t. „Heroes,castles,legends and Clil gamification” Agnieszka Loebl-Wysocka uczestniczyły w międzynarodowym spotkaniu projektowym w Institut El Palau w Sant Andreu de la Barca niedaleko Barcelony.
Naszymi gospodarzami byli pomysłodawcy i główni koordynatorzy projektu - nauczyciele Ana Perez i Carles Amigos. Na spotkanie przyjechali również pozostali opiekunowie projektu ze szkół partnerskich w Grecji, Turcji, na Malcie i we Włoszech.
Celem spotkania było ustalenie zasad współpracy oraz planu poszczególnych wymian młodzieżowych. Pierwsza z nich odbędzie się pomiędzy 12 a 18 marca 2017 na Malcie, w miejscowości Silema. Natomiast w maju nasze Gimnazjum będzie gościć 18 uczniów i 15 nauczycieli ze szkół partnerskich.
Przed nami realizacja wielu zadań projektowych. Najważniejszym z nich jest stworzenie wspólnej gry plenerowej z motywami zaczerpniętymi z lokalnych legend poszczególnych państw. W tym celu pragniemy poznać i wykorzystać historię i scenerię zamków znajdujących się w sąsiedztwie naszych szkół.
Spotkanie z nauczycielami ze szkół uczestniczących w projekcie było niepowtarzalną okazją wymiany wzajemnych doświadczeń. Zetknęliśmy się z niezwykłą gościnnością i sympatią gospodarzy a także ustaliliśmy plan pracy w obecnym roku szkolnym.

LISTA INSTYTUCJI UCZESTNICZĄCYCH W PROJEKCIE 2016-2018

NEWARK SCHOOL Silema, Malta
ÇUKUROVA SANAYI, Tarsus-Mersin, Turcja
ISTITUTO COMPRENSIVO GIOVANNI XXIII, Isernia, Włochy
GIMNAZJUM nr 25, Gdańsk, Polska
GYMNASIUM KAMATEROU, Kamaterou-Athens, Grecja
INSTITUT EL PALAU, Sant Andreu de la Barca, Barcelona, HiszpaniaWspółpraca

Aktywnie działamy we współpracy z: